Małżeństwo wzmacnia psyche
Psycholog kliniczna dr Kate Scott z University of Otago Wellington ( Nowa Zeladia) przebadała aż 34 493 osób w 15 krajach poszukując odpowiedzi na pytanie jaki wpływ ma ślub i małżeństwo na zdrowie psychiczne. Badania prowadziła w krajach rozwiniętych i rozwijających się na przestrzeni pierwszego dziesięciolecia obecnego wieku. Ich wyniki opublikowała w czasopiśmie Psychological Medicine w 2009 r.
Okazuje się, małżeństwo ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, redukuje ryzyko prawdopodobieństwa większości zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, lęk oraz nadużywanie substancji uzależniających.
Zakończenie małżeństwa przez separacji, rozwód lub owdowienie wiąże się ze znacznie zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń psychicznych u obu płci, a szczególnie z ryzykiem nadużywania substancji uzależniających i depresji.
Wcześniej twierdzono, że małżeństwo jest lepsze dla mężczyzn niż dla kobiet w zakresie zdrowia psychicznego. Badanie dr Scott nie potwierdza tego założenia. – Odkryliśmy, że w porównaniu z osobami, które nigdy nie były w małżeństwie, jest ono dobre zarówno dla kobiet jak i mężczyzn i chroni przed większością zaburzeń psychicznych – mówi dr Scott.
Inne badania wykazały, że role płci stają się mniej tradycyjne z upływem czasu. Kobiety pracujące i lepiej wykształcone cierpią o wiele mniej na depresja od tych niepracujących i słabiej wykształconych. Druga różnica w badaniu płci pokazuje, że małżeństwo zmniejsza ryzyko zaburzeń związanych z używaniem substancji uzależniających bardziej wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Dr Scott tłumaczy, że kobiety są zwykle głównym opiekunem dla dzieci. Wiele międzynarodowych badań wykazało, że spożycie alkoholu przez kobiety gwałtownie spada, gdy zajdą w ciążę, a ta powściągliwość często trwa w trakcie opieki nad dzieckiem.
Zakończenie małżeństwa może zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym. Osoby wcześniej będące w związku a obecnie w separacji, rozwiedzione, owdowiałe zwiększonym łatwiej cierpią na zaburzenia psychiczne, w szczególności depresję u mężczyzn i uzależnienia (narkotyki i alkohol) u kobiet.
Pożycie małżeńskie oferuje wiele korzyści dla zdrowia psychicznego zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Cierpienie i zakłócenia związane z zakończeniem małżeństwa mogą sprawić, że ludzie są narażeni na rozwój chorób psychicznych – mówi dr Scott.
Badanie to zostało sfinansowane w Nowej Zelandii przez Ministerstwo Zdrowia, Health Research Council i Alcohol Advisory Council i prowadzona we współpracy z WHO, Uniwersytetem Harvarda i wieloma innymi organizacjami międzynarodowymi.
fot. yogajournal.jp
Dodaj komentarz