Zdrada w związku – jak często się zdarza?
Jak często związki doświadczają zdrady? Naukowcy Blow i Hartnett prześledzili kompleksowo ten problem i zrecenzowali wszystkie badania na temat niewierności z okresu ostatnich dwudziestu kilku lat.
Wiele badań naukowych próbuje oszacować ilu dokładnie ludzi dotyczy zdrada. Statystyki wydają wiarygodne, gdy badania za jej przejaw przyjmują stosunek płciowy par heteroseksualnych i dotyczą dużych, reprezentatywnych prób w USA. W 1994 przebadano w badaniu General Social Survey 884 mężczyzn i 1288 kobiet. Wyniki mówią, że 78% mężczyzn i 88% kobiet odmawia jakiegokolwiek seksu poza związkiem (Wiederman, 1997). Na podstawie General Social Survey z lat 1991-1996 podano podobne dane, gdzie 13% respondentów przyznało, że doświadczyło seksu poza stałym związkiem (Atkins, Baucom, i Jacobson, 2001).
Według National Survey of Women z 1981 10% kobiet z ogólnej próby miało drugiego partnera seksualnego. Dane te dotyczyły tylko w 4% mężatek, kobiet niezależnych w 18%, a kobiety w związkach nieformalnych w 20% (Förste & Tanfer, 1996). W porównaniu z Laumanna et al. (1994), inni autorzy podają znacznie niższe statystyki. Ogólne badania społeczne przeprowadzone w latach 1988 i 1989 wykazały, że zaledwie 1,5% małżeństw poinformowało, że któryś z współmałżonków miał partnera seksualnego poza małżeństwem w roku poprzedzającym badanie (Smith, 1991), a mniej niż 3% Choi, Catania.
Ogólnie rzecz biorąc, na podstawie badań można stwierdzić, że w heteroseksualnych związkach małżeńskich w Stanach Zjednoczonych, seks poza związkiem występuje w mniej niż 25% związków. To dużo więcej niż w cytowanych badaniach, ale warto pamiętać, że obejmują one zwykle obszar jednego roku. W roku kolejnym zdrada może dotyczyć już innych par, więc jest to wynik uśredniony z wielu lat. W podziale na płeć, więcej jest niewiernych mężczyzn niż kobiet ( Laumann i wsp., 1994;. Wiederman, 1997).
Inne badanie przeprowadzone na populacji zamężnych kobiet (N = 4884) wykazała, że częstotliwość deklarowanej niewierności jest różna w zależności od narzędzi badawczych. W przypadku badań ankietowych twarzą w twarz była znacznie mniejsza, (1,08%) niż w przypadku ankiet wspomaganych komputerowo (6,13%) (Whisman & Snyder, 2007) .
John M. Grohol, wydawca serwisu PsychCentral wymienia czynniki ryzyka dotyczące niewierności. Są to: nierozwiązane, trwające stale problemy w związkach, znaczna różnica popędu seksualnego między dwoma partnerami oraz znaczna różnica wieku partnerów. Wpływ ma także znacząca różnica w osobowościach partnerów w stosunku do tego, partnerzy zdają sobie z tego sprawę, a także wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie jednego z partnerów.
Whisman i Snyder (2007) dowodzą, że prawdopodobieństwo niewierności zmniejsza się wraz ze wzrostem religijności partnerów, ich wiekiem oraz stopniem wykształcenia. Odkryli również, że ryzyko oszustwa i niewierności było większe u kobiet, które były w ponownym związku małżeńskim (w porównaniu do tych, które były w pierwszym małżeństwie) oraz dla obu płci, gdy osoby w związku posiadały większą liczbą partnerów seksualnych.
Zdrada ma wiele różnych form – nie jest ograniczone wyłącznie do seksu z kimś spoza związku. Wyróżnia się wyłącznie emocjonalne, wyłącznie seksualne oraz połączone seksualne i emocjonalne rodzaje niewierności (Glass i Wright, 1985, Thompson, 1984). Kategorie te nie muszą się wzajemnie wykluczać. Ponadto w każdej ogólnej kategorii są różne typy. Na przykład, emocjonalna niewierność może składać się z relacji internetowej, związku w pracy lub związku na odległość przez telefon. Seksualna niewierność może składać wizyt z prostytutek, celowych spotkań i różnego rodzaju czynności seksualnych.
(oprac. na podst John Grohol „How Common is Cheating & Infidelity Really?”)
fot. recoveryhelpnow.com
Dodaj komentarz