Zdrada w związku – kroki dla uwikłanych w romans
Kroki, które warto podjąć, aby ułatwić uzdrowienie związku, jeśli byłeś uwikłany w romans.
*1. Jeśli chcesz autentycznie uzdrowić swój związek, to wszystkie kontakty z osobą trzecią powinny być definitywnie zakończone. Jest to zobowiązanie wobec twojego partnera. Jakiekolwiek dalsze kontakty zainicjowany przez osoby trzecie będziesz zgłaszać twojemu partnerowi i pozostawisz je bez odpowiedzi. Dla twojego partnera jest to warunek emocjonalnego bezpieczeństwa i ochrony siebie przed dalszymi zranieniami.
2. Jeżeli zdrada z osobą trzecią dotyczyła twojego współpracownika, to kontakty z nią zostaną określone w pełni jawnie. Ich granice mogą być negocjowane, ale z poszanowaniem potrzeb twojego partnera, tak aby czuł się on emocjonalnie bezpieczny.
3. Bądź odpowiedzialny za utrzymanie całkowitej przejrzystości swoich działań – swojego harmonogramu, miejsca pobytu i przewidywanego czasu obecności poza domem. To niezbędne, aby zapobiec rozbudzenie nowych wątpliwości lub podejrzeń. Kiedy podróżujesz, udziel partnerowi szczegółowego planu wyjazdu, w tym wszystkich numerów telefonów i stosownych kontaktów.
4. Jeżeli tego wymaga twój partner, to udziel mu dostępu do swoich rejestrów telefonów, kont e-mail oraz haseł. Traktowanie tego jako zawłaszczenie twojej prywatności podważa odbudowę zaufania. W przeszłości tajemnica była istotnym czynnikiem ułatwiającym twoją niewierność.
5. W zależności od charakteru niewierności, wykonaj badanie na obecność chorób przenoszonych drogą płciową oraz przekaż wyniki swojemu partnerowi.
*6. Przyjmij i uznaj pełną i wyłączną odpowiedzialność za swoją decyzję uwikłania w romans, bez dążenia do usprawiedliwiania go powodami wynikającymi z przeszłości waszej relacji.
7. Bądź przygotowany, aby odpowiedzieć na wszystkie istotne pytania postawione przez partnera dotyczące okoliczności, częstotliwości kontaktu i czasu trwania romansu. (Nie dotyczy to szczegółów związanych z aktami seksualnymi).
8. Naucz się tolerować i nie odpowiadać obronnie na nieprzewidywalne emocje, które twój partner będzie prawdopodobnie odczuwał podczas procesu odbudowy związku. Czasami będą to emocje partnera, które przychodzą znikąd.
9. Zapytaj co jakiś czas, jak twój partner się czuje i co dzieje się w jego uczuciach w następstwie niewierności lub romansu. Twój partner nie zawsze okaże się osobą, która musi poruszać emocjonalnie trudne sprawy. Zapytaj swojego partnera, jak moglibyście to zrobić.
*10. Staraj się rozpoznać i zrozumieć swoje słabe punkty, które pośrednio mogły przyczynić się do niewierności lub romansu. Nie służy to usprawiedliwieniu niewierności, ale jest ważnym krokiem, abyście z partnerem zrozumieli, w jaki sposób pozwoliłeś sobie na podjęcie decyzji na niewierność lub romans. To również ułatwi Ci opracowanie planu działania w celu zapobiegania nawrotom niewierności i budowania zaufanie w partnerze, że niewierność już się nie powtórzy.
11. Pracuj, aby zrozumieć i pogodzić się z wszelkimi przejawami samooszustwa, które miały miejsce w waszym związku i przyczyniły się do twojego zaangażowania w niewierność lub romans. Podziel się ich rozumieniem ze swoim partnerem.
* 12. Staraj się poczuć ból i cierpienie swojego partnera oraz okaż mu to poprzez empatię wyrażoną słowami, tak aby twój partner mógł czuć się rozumiany przez Ciebie w związku jego bólem spowodowanym niewiernością.
* 13. Poczuj autentyczną skruchę za spowodowane cierpienie i wyraź tę skruchę partnerowi.
* 14. Przeproś swojego partnera za swoja niewierność i poproś o przebaczenie, przyjmując, że to ostatnie może być udzielane stopniowo, jako część procesu leczenia.
Pola oznaczone gwiazdką (*) są niezbędne do wystąpienia prawdziwego uzdrowienia związku.
Na podst. Robert F. Scuka „A Clinician’s Guide to Helping Couples Heal from the Trauma of Infidelity”; National Institute of Relationship Enhancement, Bethesda, Maryland, USA – oprac. Jarosław Żukowski
Dodaj komentarz