Zdrada w związku – kroki do podjęcia razem
Kroki, które warto podjąć razem, aby ułatwić uzdrowienie związku, kiedy zdrada miała miejsce
1. Przyjmijcie, że uzdrowienie jest procesem, który wymaga czasu, a także zaangażowania i wysiłku obojga partnerów.
2. Bądźcie dla siebie mili, zwłaszcza w tych tak trudnych okolicznościach.
3. Zachowajcie nadzieję, nawet jeśli czasami możecie czuć się jej pozbawieni.
4. Uczcie się bycia w relacji i umiejętności komunikacyjnych poprzez terapię i / lub uczestnicząc w warsztatach weekendowych dla par, które służą rozwijaniu tych umiejętności. (Nie musicie uczestniczyć we wszystkich warsztatach dla par).
5. Bądźcie cierpliwi w słuchaniu siebie. Na zmianę pozwalajcie sobie na wyrażanie siebie: robiąc to z szacunkiem i w podmiotowy sposób wobec partnera, bez atakowania lub krytykowania siebie nawzajem. Bądźcie cierpliwi w słuchaniu siebie, nie przerywajcie lub nie rozmawiajcie równocześnie. Słuchajcie się z empatią, aby zrozumieć swojego partnera w jego
uwarunkowaniach, zwłaszcza, gdy są one różne od twojej perspektywy. Swoimi wypowiedziami wczujcie się w perspektywę partnera, aby czuł się rozumiany przez ciebie. Czekajcie na zaproszenie do mówienia o sobie, zanim wyrazicie swój punkt widzenia.
*6. Bądźcie otwarci na przyjmowanie trudnych opinii na swój temat. Nie reagujcie lekceważąco na uczucia, obawy, czy pragnienia partnera.
7. Bądźcie gotowi rozmawiać o waszych wszystkich uczuciach i obawach związanych z niewiernością, jak również innymi problemami w waszym związku.
8. Ustalcie wzajemnie akceptowalne granice związane z relacjami poza waszym związkiem, włączając w to rodzinę i przyjaciół. Obejmuje to równoważenie potrzeby zachowania prywatności w odniesieniu do spraw wewnętrznych waszego małżeństwa lub związku z uzasadnioną potrzebą, aby każdy z partnerów mógł rozmawiać w zaufaniu ze sprawdzonym przyjacielem lub członkiem rodziny o obawach związanych z waszą relacją. W tym ostatnim przypadku, ważne jest, aby powiernikiem był ktoś, kto naprawdę jest „przyjacielem małżeństwa” lub związku.
9. Opracujcie plan działań w celu rozwijania waszego związku poprzez wzmocnienie jego
pozytywnych aspektów i dążenia do zaspokojenia wzajemnych potrzeb i pragnień.
10. Zajmijcie się waszym życiem erotycznym. Jeśli istnieją problemy związane z seksem, zwróćcie się po pomoc na terapii.
*11. Pracujcie wspólnie w kierunku wzajemnego przebaczenia i pojednania oraz zrozumienia, że przebaczenie nie jest jednorazowym aktem, ale procesem, który dokonuje się stopniowo.
*12. Dla partnera uwikłanego w romans, proces przebaczenia i pojednania dotyczy:
– empatycznego rozumienia i współczucia dla bólu partnera;
– autentycznej skruchy i żalu;
– zdecydowanych działań, aby ponownie zdobyć zaufanie poprzez zaspakajanie potrzeb swojego partnera, ważnych dla jego bezpieczeństwo emocjonalnego;
– przeproszenie za akt zdrady;
– zadośćuczynienia niewierności i prośby o przebaczenie.
*13. Dla partnera zranionego, proces przebaczenia i pojednania dotyczy:
– uznania wysiłków swojego partnera w celu uzdrowienia i pojednania;
– rezygnacji z postawy wyższości lub samousprawiedliwiania;
– współczucia dla niedoskonałości partnera (jak również własnej niedoskonałości) jako człowieka;
– przebaczenia partnerowi bólu, którego sprawił;
– akceptacji swojej potencjalnej potrzeby otrzymania wybaczenia za decyzje i działania, które mogły przyczynić się do trudności w związku;
– przeproszenia i prośby o przebaczenie.
Pola oznaczone gwiazdką (*) są niezbędne do wystąpienia prawdziwego uzdrowienia
związku.
Na podst. Robert F. Scuka „A Clinician’s Guide to Helping Couples Heal from the Trauma of Infidelity”; National Institute of Relationship Enhancement, Bethesda, Maryland, USA – oprac. Jarosław Żukowski
Dodaj komentarz